Bez povinného ručení jako zákonného pojištění vozidla byste neměli jezdit po silnicích. Přesto, že je toto pojištění povinné ze zákona, je mnohými považováno za další „černou díru“, do které sypou peníze. Jak si správně vybrat povinné ručení a proč není vždy to nejlevnější také to nejlepší?

Zákonné pojištění vozidla neboli povinné ručení musí mít sjednané každý majitel vozidla, ať už se jedná o auto nebo o motorku. V ideálním případě nebudete nikdy povinné ručení potřebovat, to je však naivní představa a ve skutečném světě jsou případy, kdy za něj budete opravdu rádi. Povinné ručení vám poskytne finanční jistotu v případech, kdy vy způsobíte havárii či škodu třetí osobě na majetku nebo zdraví. Jistě v takových případech oceníte, že nemusíte náklady na škody platit z vlastní kapsy, ale vyplatí je pojišťovna, ve které jste si povinné ručení sjednali.

Jak si ale vybrat povinné ručení, aby vás finančně nezruinovalo, a přitom vás i chránilo, když ho budete potřebovat? Zaměřte se na následující body.

Výše pojistných limitů

Pojistné limity jsou u zákonného pojištění vozidel rovněž stanoveny zákonem, minimální hranice je 35 milionů korun na škody na majetku a 35 milionů korun na škody na zdraví. Ne vždy ale budou tyto limity stačit. Zejména pak náklady na zdravotní péči mohou snadno dosáhnout i vyšší částky, než je minimální hranice. Je proto dobré se zamyslet nad tím, zda nebude lepší si pojistné limity zvýšit. Především pro nákladní auta se doporučují pojistné limity ve výši 70 až 100 milionů korun. V takových případech ale počítejte i s vyšším pojistným.

Spoluúčast

Výše spoluúčasti dokáže cenu povinného ručení opravdu citelně snížit. Na druhou stranu bývá v případě nehody velmi nevýhodná. V takové situaci totiž budete platit část nákladů za způsobené škody z vlastní kapsy, a to klidně až 40 procent celkových nákladů na škody. Nenechte se proto zlákat nízkou cenou při vysoké spoluúčasti.

Připojištění

K povinnému ručení je možné si sjednat i různá připojištění. Nejčastěji řidiči volí připojištění skel, pojištění zavazadel v autě, nebo například i pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění. Tady ale platí přímá úměra – čím více připojištění zvolíte, tím více zaplatíte.

Asistenční služby

Dbejte také na rozsah asistenčních služeb. Ty jsou v základním pokrytí zdarma ke každému zákonnému pojištění vozidla, za některé služby si v rámci něj ale připlatíte. Rozsah asistenčních služeb si pohlídejte, nejlépe by měly být dostupné 24/7 a vždy vám poskytnout podporu na telefonu. Rovněž by vám měly pomoci s odtahem vozidla, poskytnutím náhradního vozidla a zabezpečením ubytování, pokud to bude nutné.

Cena povinného ručení je ovlivněna několika základními faktory jako jsou například značka a typ vozidla, další technické parametry a profil řidiče. To znamená, že nelze stanovit jednotnou cenu pro každého, ale bude vždy stanovena individuálně. Nenechte se nalákat na nejnižší cenu povinného ručení jen proto, že nechcete platit moc peněz za pojistné. Nejlevnější pojištění se vám nemusí vyplatit. Zaměřte se na pojistné limity, spoluúčast i na připojištění, které si k povinnému ručení sjednáte.