MICHAL STUPAVSKÝ, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Globální akciové trhy zatím v letošním roce předvádí velice silnou rally. Důvodem není nic jiného než holubičí otočka klíčových centrálních bank z léta směrem k mnohem uvolněnější měnové politice. Týká se to především amerického Fedu a ECB. Výsledkem je aktuální zhodnocení nejširšího světového akciového indexu MSCI All Country World o devatenáct procent. Vedou přitom americké akcie, jejichž hlavní index S&P 500 připisuje zhodnocení dvacet tři procent. Naopak na konci se drží akcie z rozvíjejících se trhů (emerging markets), jejichž index MSCI Emerging Markets připisuje zhodnocení „pouze“ jedenáct procent.

Zdroj: Bloomberg

Podle mého názoru se dá tato diskrepance mezi americkými akciemi a akcie z rozvíjejících se trhů vysvětlit zásadně horší dynamikou korporátních zisků obchodovaných společností z emerging markets. Zatímco dynamika zisků amerických společností za posledních dvanáct měsíců je stále ještě v plusu, konkrétně plus tři procenta, dynamiku zisků společností z emerging markets je momentálně v hlubokém mínusu – čtrnáct procent. Rozdíl zhruba odpovídá rozdílu v akciové výkonnosti.

Zdroj: Bloomberg

Domnívám se, že to nejhorší už má dynamika zisků společností z rozvíjejících se trhů za sebou s tím, že největší váhu v indexu mají čínské akcie. Podle posledních makroekonomických dat to přitom vypadá, že se čínská ekonomika stabilizovala a dále by tak dynamika HDP klesat nemusela. Podobné je to i s indickou ekonomikou. Navíc prakticky z celé světové ekonomiky začínají přicházet první náznaky, že se ekonomické momentum postupně stabilizuje. To je důležité především pro exportně orientované společnosti z rozvíjejících se ekonomik. Proto u dynamiky korporátních zisků společností z rozvíjejících se ekonomik věřím v postupný obrat trendu, což by mělo být pro ceny jejich akcií pozitivním impulsem. Rozvíjející se trhy se mi navíc také líbí z důvodu velice levných valuací a prostého faktu, že tyto ekonomiky rostou oproti rozvinutým ekonomikám více než dvojnásobně. V našich investičních portfoliích proto na akcie z emerging markets silně sázíme a máme je vůči benchmárkům hodně převážené. Dá se říci, že je to náš akciový top pick.