O 1 250 korun vzroste od nového roku minimální mzda, ruku v ruce s tím dojde ke zvýšení zaručených mezd. Na první pohled to vypadá, že se zaměstnanci mohou radovat. To je však jen zdání.

Rychle se zvyšující mzdy mohou mít zcela opačný efekt. Namísto vyššího příjmu zůstanou někteří lidé bez práce i bez příjmu. Ve chvíli, kdy se očekává ochlazení nebo stagnace české i evropské ekonomiky, zvyšuje vláda citelně minimální mzdu. Od nového roku bude činit 14 600 korun. Ačkoliv má být její nárůst výsledkem dohody v tripartitě, vláda už poněkolikáté za sebou dává přednost odborům. Na kompromisní návrhy neslyší a skokově zvyšuje minimální a tím i další mzdy pracovníků různých profesí.

Samotná minimální mzda se týká jen malé skupiny pracovníků. Podle této státem stanovené nejnižší odměny za práci se vypočítává tak zvaná zaručená mzda. Pokud ta roste neúměrným tempem, dochází k ohrožení pracovních míst, zejména nejméně kvalifikovaných. Takoví zaměstnanci často nevytvoří dostatečnou přidanou hodnotu nutnou k pokrytí nákladů na pravidelnou mzdu.

Další významný nárůst minimální mzdy navíc přichází ve chvíli, kdy se spíše očekává pokles ekonomiky než její další růst, který patřil k předchozím létům. Tehdy šlo růst mezd omluvit alespoň rostoucím ekonomickým tempem. Nyní to však vypadá, že Česko bude pro zaměstnavatele čím dál dražší zemí, a nezbyde jim než se poohlédnout po pozemku pro svou fabriku v jiných státech.

TOMÁŠ SURKA, managing partner personálně-poradenské společnosti JobConnector