Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) také podle ní nemá v plánu snižovat odvody na sociální pojištění. Schillerová to dnes řekla na Setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě. Důvodem je podle ní právě chybějící reforma penzijního systému i prodlužování věku odchodu do důchodu.

„Jsem skeptická k tomu, že by tato vláda přijala jasnou důchodovou reformu. Času ale příliš nezbývá,“ uvedla Schillerová. Dodala, že z hlediska veřejných financí už brzy začnou odcházet do penze silné ročníky i ze 70. let. Schillerová proto čeká, s čím přijde Komise pro spravedlivé důchody, návrh by podle ní měla předložit do konce roku.

„Já samozřejmě neznám kontury toho návrhu. Jsem skeptická k tomu, zda, když máme rok a tři čtvrtě do voleb v roce 2021, bude schopná tato vláda přijmout takovou právní úpravu, která by znamenala komplexní důchodovou reformu z pohledu udržitelnosti veřejných financí,“ řekla poté ČTK. Dodala, že to nedokázala žádná vláda 30 let zpátky.

Schillerová prosadila na vládě požadavek na OECD jako nezávislou expertní autoritu, aby zpracovala návrh důchodové reformy. Do Česka by měli v lednu 2020 přijet experti z OECD, kteří posoudí, co z pohledu udržitelnosti veřejných financí ČR potřebuje udělat za strukturální reformy. Na tomto projektu již pracují od října letošního roku, výsledky a doporučení by měly být hotovy v červnu 2020. Cílem je, aby byla zajištěna udržitelnost zejména po roce 2030, dodala Schillerová.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů ve svém programovém prohlášení mimo jiné zmiňuje, že sestaví odborný pracovní tým pro důchodovou reformu, který zhodnotí dosavadní návrhy, aktuální situaci a předpokládaný vývoj. „A předloží návrh řešení, které zachová stávající nároky, definuje standard plošného zabezpečení ve stáří na principu solidarity, posílí princip zásluhovosti a bude motivovat lidi v aktivním věku, aby využívali podporované formy individuálního zajištění na stáří,“ uvádí dále programové prohlášení.

Česká společnost stárne a seniorů přibývá. Podle expertů je nynější důchodová soustava beze změn do budoucna neudržitelná a propadla by se do vysokých schodků. Důchodová komise se začátkem října shodla na tom, jak by v Česku v budoucnu případně důchodová reforma mohla vypadat.

Členové komise tehdy jednomyslně souhlasili s tím, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část by byla solidární a platila by se z rozpočtu, druhá by byla zásluhová a plynulo by do ní pojistné.

Šéfka komise Danuše Nerudová v říjnu také uvedla, že ČR z průběžného systému kryje 80 procent výdajů na důchody a zbývajících 20 procent dofinancovává případně stát. Dodala, že Česko je v EU zemí s nejvyšším podílem placení penzí z průběžného systému, unijní průměr je kolem 50 až 60 procent. Podle Nerudové je nutné se zamyslet nad podobou daňové soustavy.

ČTK