Výběr kandidátů do orgánů státních a polostátních firem získá zákonná pravidla. Zakotví je takzvaný nominační zákon, který dnešním dnem vstupuje v účinnost. Cílem zákona, který připravila vláda, je omezit dosazování politických kandidátů do takzvaných trafik.

Uchazeči o místa ve firmách budou ze zákona procházet až na výjimky ministerským výběrovým řízením a všichni hodnocením před vládním výborem. Jeho postavení ale bude pouze poradní. Ministr bude moci rozhodnout jinak, postoj bude muset v tom případě zdůvodnit. Vládní výbor ale bude moci zcela odmítnout kandidáty, kteří nebudou splňovat zákonné podmínky. Bude k nim patřit trestní bezúhonnost a v některých případech i bezpečnostní prověrka.

Nominační zákon se týká společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty.

Senát upravil v předloze ustanovení o střetu zájmů uchazečů o pozice tak, aby se mohli hlásit například odborníci, kteří působí v soukromé sféře ve vysokých manažerských pozicích. Ve střetu zájmů nebudou smět být až od jmenování do funkce ve státní firmě, nikoli už při podání přihlášky do výběrového řízení.

Obdobný návrh nominačního zákona byl ve hře už v minulém volebním období, Sněmovna ho ale nestihla projednat. Opoziční Piráti loni předložili vlastní předlohu, kterou ale Sněmovna zamítla už v úvodním kole. Obsahovala i úpravu vlastnické politiky státu.

ČTK