Návrh poslanců KSČM zakázat reklamy na finanční půjčky ve Sněmovně bude čelit návrhu na zamítnutí již v prvním čtení. Návrh vznesla Miroslava Němcová (ODS). Sněmovna začala předlohu projednávat, ale úvodní kolo debaty nedokončila.

Pokračovat v něm bude zřejmě za dva týdny. Návrh poslanců KSČM počítá s tím že z televizních obrazovek, rozhlasového vysílání, z novin a časopisů i z internetu nebo z plakátů by měla zmizet propagace bankovních a nebankovních půjček. Za porušení zákazu by hrozila až dvoumilionová sankce.

S obdobným návrhem přišla ve Sněmovně i KDU-ČSL. Navrhuje však výjimku pro reklamy na hypotéky.

„Reklamy vyvolávají dojem snadného získání finančních prostředků s malým rizikem dopadů a důsledků s tím spojených. V situaci, kdy je v České republice vysoká zadluženost s důsledky vysokého počtu exekucí, se jeví jako potřebné tento druh reklam zásadním způsobem omezit,” napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Také zástupce předkladatelů Leo Luzar dnes řekl, že návrh by mohl částečně pomoci k tomu, aby se společnost konečně vymanila ze snadného upadání občanů do exekuce.

Restrikce by se podle novely nevztahovala jen na publikace v obchodních prostorách bank a nebankovních finančních společností, které informují o nabízených finančních produktech.

„Vláda se k návrhu poslanců KSČM postavila neutrálně. Vyjádřila však pochybnost, zda zákaz reklamy přispěje ke snížení počtu exekucí. Předkládaný návrh vychází z toho, že omezením nebo úplným vyloučením šíření určitých informací k adresátům dojde ke změně jejich rizikového jednání, tento předpoklad však není v předloženém návrhu nijak fakticky doložen,“ stojí ve stanovisku vlády.

Omezit reklamu na úvěry navrhli po komunistech i lidovci. Zákaz by se týkal podle novely KDU-ČSL propagace spotřebitelských úvěrů, nikoli už půjček na bydlení.

S oběma předlohami již dříve vyjádřila nesouhlas Asociace komunikačních agentur (AKA). Předkladatelé podle ní nedoložili, že právě reklama na půjčky způsobuje nezodpovědné zadlužování. Pokud by byla reklama na spotřebitelské úvěry zakázána, zhorší se podle asociace povědomí lidí o podmínkách, za jakých jsou půjčky běžně dostupné.

ČTK