Pro nadbytečnost vláda zřejmě odmítne předlohu STAN, která se týká dokládání souhlasu vlastníka nemovitosti s umístěním sídla budoucího živnostníka. Cílem novely je, aby žadatelé o živnostenské oprávnění právní důvod užívání prostor nemuseli předkládat v případě, pokud jsou jejich majiteli.

Kabinet poukáže podle podkladů pro pondělní schůzi na to, že tento stav platí už nyní a návrh poslanců opozičního hnutí naopak odporuje zamýšlenému účelu.

Předkladatelé tvrdí, že v seznamu výjimek z dokládání právního důvodu užívání prostor budoucího sídla živnostníka chybí situace, kdy je jejich vlastníkem. Vláda však podle předběžného stanoviska upozorní na to, že se nejedná o výjimky, jak se navrhovatelé patrně mylně domnívají, ale o výčet případů, kdy musí být povinnost splněna.

Pokud by novela platila, znamenalo by to, že žadatelé o živnostenské oprávnění by naopak museli souhlas majitele nemovitosti s umístěním jejich sídla dokládat, byť ji vlastnili, napsali vládní legislativci. Dodali, že v takových případech se nemusí dokládat právní důvod užívání prostor už nyní, pokud si živnostenský úřad může tento údaj ověřit dálkovým přístupem do katastru nemovitostí.

Zákonodárcům, kteří budou o živnostenské novele rozhodovat, by měla vláda zaslat záporné stanovisko. Není jisté, zda Sněmovna předlohu stihne do konce volebního období projednat.

ČTK