Bezúročné půjčky na pomoc podnikatelům kvůli dopadům šíření koronaviru by nakonec mohly být bez spodní hranice půl milionu. Novinářům to po jednání na ministerstvu průmyslu řekl prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v podvečer novinářům řekl, že ministerstvo je připraveno připravit program pro podnikatele, kteří by měli zájem o nižší úvěry.

Nemělo by podle něho ale smysl, aby půjčky začínaly od nuly. Zpochybnil i úvěry v řádech tisíců korun pro administrativní náročnost jejich zpracování. Mohly by začínat v řádech desetitisíců, uvedl.

Podle nynější verze mohou podnikatelé přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) požádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Zatím je na ně vyčleněno 600 milionů korun.

„Bylo řečeno panem náměstkem, že by to bylo od nuly. Půjde návrh na vládu, zítra zasedá od 16:00, ta to upřesní. Dnes jsme se dohadovali o tom, že by to mělo být od nuly,“ řekl před tím Wiesner. „Zatím aspoň já takovou informaci nemám, ale je možné, že se o něčem takovém jedná. Určitě pro osoby samostatně výdělečně činné ta dolní hranice půl milionu byla příliš vysoká,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Podniky by měly dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky. Dlouhý uvedl, že ČMZRB začne přijímat žádosti už od pondělí.

Wiesner zároveň uvedl, že drobné stavebniny by měly být vyjmuty z vládního opatření, které od dnešních 06:00 do úterý 24. března 06:00 zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách. Další výjimky mají například prodejny potravin, drogerie, lékárny, výpočetní techniky, spotřební elektroniky, novin a časopisů, tabákových výrobků, brýlí nebo čerpací stanice. Havlíček mluvil v souvislosti s uzavřením provozoven služeb o možnosti dát výjimku i pro autoservisy pro nákladní a osobní dopravu nebo veterinární služby. „Bavíme se o řadě specifických provozoven,“ řekl Havlíček.

„Vláda je připravena vyprecizovat toto usnesení,“ řekl Dlouhý. Úkolem je nyní podle něj najít rozumný objem výjimek a ujasnit si opatření například v souvislosti s hotely nebo autoservisy.

ČTK