K prvnímu březnovému týdnu si o autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb (EET) zažádalo deset procent živnostníků. Jde o třicet tisíc z celkového počtu tří set tisíc živnostníků, kteří musí EET od 1. května mít.

Vyplývá to z informací, které na žádost poskytovatele platebních služeb Global Payments sdělila Finanční správa.

„Tento údaj obsahuje jak poplatníky patřící do třetí a čtvrté vlny, ale i poplatníky z první a druhé vlny, kteří ztratili původní autentizační údaje a v současnosti je potřebují z důvodu výměny certifikátu“” uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Klára Křehlová.

Global Payments uvedla, že většina zákazníků rozhodnutí stále odkládá. „Obáváme se, že se bude opakovat situace z první a druhé vlny, kdy spousta podnikatelů termín nestihla. Situace je vážná, našim klientům dokonce telefonujeme, abychom je upozornili na nutnost si EET pořídit,“ uvedl vedoucí call centra Global Payments Robert Kudrna.

Odborníci upozorňují na to, že úspěšné zprovoznění služby EET není úplně jednoduché. „Proces získání certifikátu je dost časově náročný, nelze to vyřídit během pár hodin, spíš je potřeba si na to nechat několik dnů, aby všechno fungovalo tak, jak má. Lidé nevědí, že je třeba zajít na Finanční úřad pořídit si certifikát, ten potom musí nahrát do svého zařízení a ideálně vše ještě vyzkoušet,“ uvedl technický expert Global Payments Radovan Bryx.

Do zákaznického centra Global Payments volají podle Kudrny nejvíce drobní živnostníci. „Nejčastěji vyřizujeme telefonáty od kosmetiček, masérů, lékařů, veterinářů a taxikářů. V menší míře volají i klienti ze stavebních profesí, kominíci, podlaháři, instalatéři a advokáti. Nejkurióznější žádost o připojení jsme zatím obdrželi od kartářky,“ dodal Kudrna.

Pokuty upravuje zákon o evidenci tržeb. Za nepřihlášení k EET či nevydání účtenky hrozí postih do půl milionu korun. Za drobnější přestupky, jako je nevyvěšení oznámení o evidenci, může úřad uložit pokutu až 50 tisíc korun.

Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti. Podle dostupných informací je do EET zapojeno 192 tisíc podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 13 miliard účtenek.

Zdroj: ČTK