Vláda prodloužila do soboty 11. dubna 06:00 zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Původně platil do středečních 06:00. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

Také restaurace zůstanou uzavřené do stejného data. Zákaz se netýká například výdeje jídla okénkem nebo prodeje s sebou bez vstupu do provozovny, restaurace také mohou jídlo rozvážet. Omezení neplatí pro provozovny, jež neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování.

„Myslím, že i z hlediska epidemiologické situace a vývoje je na místě, abychom tato opatření v tuto chvíli drželi minimálně do doby velikonoční. Pak to určitě bude vyhodnoceno i na základě projednání prodloužení nouzového stavu v rámci Poslanecké sněmovny,“ uvedl Vojtěch. Vláda bude 7. dubna žádat Sněmovnu, aby stav nouze prodloužila. Vyhlášený byl 12. března na 30 dní.

Původně usnesení o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb kabinet přijal v sobotu 14. března v noci. Týká se i například kadeřnických a kosmetických salonů. Den poté vláda usnesení aktualizovala a vyňala ze zákazu další odvětví, jiná ale omezila. Zákaz se tak týká také provozu autoškol, taxislužeb s výjimkou těch, které rozvážejí potraviny, a těch, které řídí osoby s oprávněním, nebo provozu samoobslužných prádelen a čistíren.

Minulý týden ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření aktualizovalo, od pátku se tak zákaz nevztahuje na zámečnictví, opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost, myčky automobilů a pohřebiště. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu uvedl, že pokud nebude vývoj epidemie „razantně stoupající“, mohly by po Velikonocích například otevřít některé obchody nebo kadeřnictví.

Zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb platí také od soboty 14. března. Týká se i hospod, pivnic, barů, vináren, kaváren či cukráren. Společně s nimi byly uzavřeny i herny a kasina.

ČTK