Novelu poslanců Starostů a nezávislých (STAN) o zkrácení lhůty, po níž může podnikatel požádat finanční úřad o zrušení registrace k placení daně z přidané hodnoty, vláda nepodpořila.

Informoval o tom její tiskový odbor. Nyní může plátce požádat o zrušení registrace po roce, Starostové navrhují šest měsíců. Podle podkladů pro dnešní schůzi vláda novelu odmítla kvůli rozporu s principy evropské směrnice o DPH. Návrh nyní projedná Sněmovna.

Podnikatel se musí registrovat jako plátce DPH, pokud jeho obrat překročí za předchozích 12 měsíců jeden milion korun. O zrušení registrace může požádat nejdříve po roce. Podmínkou je, že jeho obrat za tu dobu nepřesáhl milion korun. „Zkrácení této lhůty by bylo proti smyslu a účelu uvedené směrnice,“ napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska kabinetu.

Podnikatelé s ročním obratem kolem milionu korun by podle nich navíc opakovaně přecházeli z režimu malého podniku do režimu plátce a zpět dvakrát ročně, což by znamenalo vyšší administrativní zátěž pro daňovou správu. Příjmy z DPH by mohly klesnout až o 100 milionů korun, stálo v podkladech.

Předkladatelé tvrdí, že zkrácení lhůty by pomohlo hlavně začínajícím podnikatelům. Poukazují také na to, že se někteří podnikatelé snaží registraci k placení DPH vyhnout tím, že odmítají zakázky, aby jejich obrat nepřekročil milion korun.

ČTK