Praha upraví svůj evropský operační program Praha – pól růstu, aby mohla použít více než půl miliardy korun pro krytí úvěrů malých a středních podnikatelů v souvislosti s koronavirovou krizí.

Podmínky budou stejné jako u vládního programu COVID II, do kterého pražští podnikatelé nemají přístup. Rozhodli o tom radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přislíbil, že stát do programu dodá dalších 400 milionů korun. Celková výše garantovaných úvěrů by tak měla dosáhnout 1,8 miliardy korun.

Primátor uvedl, že půjčky půjdou stejně jako v případě vládního programu COVID II přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, která by měla magistrátu do středy poslat smlouvu. Radní Vít Šimral (Piráti) uvedl, že v ideálním případě by podnikatelé mohli začít o bezúročné půjčky žádat od poloviny příštího týdne.

„Mám ústní příslib od ministra Havlíčka, že by i ministerstvo mělo nějaké peníze přidat k tomuto programu, mluvili jsme rámcově o 400 milionech. Doufám, že se to skutečně podaří,“ řekl Hřib. Dodal, že ministr také přislíbil záruku, že pokud by Evropská komise neschválila změnu v zaměření programu, tak peníze poskytne stát.

Primátor dále uvedl, že v případě získání peněz od státu by měla celková suma stačit na garance úvěrů ve výši zhruba 1,8 miliardy korun. „Ekonomové odhadují, že pro pražské malé a střední podnikatele bude třeba minimálně pěti miliard korun,“ doplnil šéf klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil. Rozdíl by podle zástupců města měl být pokryt dalším vládním programem COVID III, který by se podle vyjádření ministerstva měl vztahovat i na pražské firmy.

Podmínky pražského programu by měly být stejné jako u COVID II. Podnikatelé budou moci žádat u komerčních bank o bezúročné úvěry od 10 000 do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha bude za půjčky ručit až do výše 80 procent. Program se vztahuje na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Současný vládní program se na pražské podnikatele nevztahuje proto, že je financován z evropských strukturálních fondů, určených pro méně rozvinuté regiony. Hlavní město do nich jako bohatý region nemá přístup, namísto toho má vlastní operační program Praha – pól růstu zaměřený na vzdělávání, životní prostředí či inovace. Peníze, které magistrát přesměruje na garance úvěrů, byly původně určeny právě na podporu inovací.

Českomoravská záruční a rozvojová banka v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5 900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. Na celé pokračování programu COVID mělo být původně, stejně jako na první vlnu, vyčleněno pět miliard korun, které by živnostníkům a firmám poskytly půjčky v objemu 20 miliard korun. Připravuje se také COVID III, který by měl být v první fázi ve výši 20 miliard korun a bude se zvyšovat až na 40 miliard korun.

ČTK