Schodek státního rozpočtu se kvůli dopadům šíření koronaviru zvýší z předpokládaných 200 miliard na 300 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to navrhne v pondělí vládě.

Prezident Miloš Zeman bude se Schillerovou mluvit o úsporách, rozpočet ale vetovat nechce. Kabinet v pondělí projedná i možnost dalšího uvolnění cest přes hranice nebo zvýšení plateb za státní pojištěnce. Ve středu by pak mělo na některých místech začít plošné testování, které má zjistit podíl nakažených mezi lidmi. V zemi je dosud 6 701 potvrzených případů nákazy, 1 298 lidí se z nemoci vyléčilo, 186 lidí zemřelo.

„Letošní schodek 200 miliard korun není definitivní, protože mám spočítána všechna opatření, které jsme aplikovali, ale i další, která budou aplikována,“ řekla Schillerová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. U výdajů nově očekává navýšení o 120 miliard korun. V případě příjmů pak zatím očekává kvůli nižším příjmům ze sociálního pojištění, DPH nebo příjmových daní propad o zhruba 140 miliard korun. „Jen doufám, že schodek bude konečný,“ dodala ministryně.

Prezident Zeman se Schillerovou sejde na počátku května. Bude apelovat na to, aby se zasadila o úspory v rozpočtu, navrhuje přitom zrušit podporu pro solární elektrárny, řekl na Frekvenci 1. Uvedl také, že je připraven podepsat návrh na zvýšení ošetřovného na 80 procent vyměřovacího základu ze současných 60 procent.

Analytici míní, že schodek 300 miliard nebude pro ekonomiku problém. Bude to ale zřejmě znamenat budoucí zvýšení daní nebo nedostatek peněz na potřebné reformy. Je ale podle nich možné, že ještě nejde o konečné číslo.

Vláda by měla v pondělí jednat o uvolnění cest přes hranice kvůli práci a podnikání. „Otevírání hranic bude, aby lidé mohli víc jezdit do práce, podnikatelé mohli víc jednat s partnery za hranicemi a aby nemuseli nutně do karantény, když je teď i možnost testování větší,“ řekl v České televizi ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při uvolňování restrikcí pro turistiku ale podle něj bude nutná určitá koordinace v celé EU a bude záležet na epidemiologické situaci v jednotlivých státech.

Podle Zemana by hranice měly být zavřené jeden rok. „A to proto, aby výjezd nevyvolal vlnu epidemie, což se může stát zejména, když vyjíždíte do zemí, kde ta epidemie ještě neskončila,“ řekl. Lidem doporučil užít si krásy české krajiny.

Zeman rovněž řekl, že svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi potvrdil, že se zúčastní odložených oslav 75. výročí konce druhé světové války v Moskvě. Oslavy se měly původně konat 9. května, nový termín zatím stanoven nebyl.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl Radiožurnálu, že ve středu by mělo začít plošné testování populace na koronavirus. Už ho schválila etická komise. Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Vojtěchův náměstek Roman Prymula uvedl, že by lékaři měli otestovat až 28 tisíc lidí.

V první polovině května chce ministr školství Robert Plaga (ANO) oznámit termín jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Zatím čeká, až budou mít epidemiologové údaje o koronavirové situaci za období Velikonoc. Doufá, že se zkoušky budou moci uskutečnit v první půlce června. Při zhoršení situace by se podle něj mohl termín zkoušek „čistě teoreticky“ posunout do letních prázdnin. Plaga potvrdil, že žáci budou mít na jednotné přijímačky jen jediný pokus.

Petříček, eurokomisařka Věra Jourová a europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se v České televizi shodli na tom, že unie musí snížit svou závislost na dovozu léků z Číny, kterou odhalila pandemie koronaviru. Vondra ale varoval, že to může vést k růstu cen, a vyjádřil pochybnosti o tom, zda si to EU bude moct dovolit provést současně se svým plánem na razantní omezení emisí skleníkových plynů.

S nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo v českých nemocnicích dosud 186 lidí. Dnes přibylo pět úmrtí. Vyléčilo se 1 298 lidí, což je o 63 více než ráno. Počet potvrzených případů se dnes zatím zvýšil o 47 na 6 701 od začátku epidemie.

ČTK