Apogeo
Reklama

Poradna: Pět tipů, jak být v současné krizi dobrým šéfem na dálku

17.05.2020, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Poradna: Pět tipů, jak být v současné krizi dobrým šéfem na dálku

Koronavirová epidemie i nadále nechává řadu pracovníků pracovat ze svých domovů. Jak by si měli s kolegy na home officu poradit jejich šéfové? Jak řešit problémy a co se neobejde bez osobního kontaktu?
Přinášíme s personálně poradenskou společností Quanta pět tipů pro ty, kteří chtějí být dobrými šéfy na dálku.
1) Nepodlehněte obavám z nedostatečného dozoru. Už dva měsíce trvající nouzová opatření uvěznila v domácích „kancelářích“ velké množství pracovníků. „Stále více převládá dojem, že pracovat na dálku možné je a lidé se při tom chovají zodpovědně, neflákají se a skutečně odvádějí výkony,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti Quanta. Proto by šéfové neměli propadat představě, že své podřízené musí vzdáleně neustále kontrolovat, jestli pracují. „Pokud někdo takové obavy má, asi mu v týmu chybějí lidé, na které je spolehnutí,“ míní Tomáš Surka.
2) Položte si otázku, zda podřízeným doma něco nechybí. Je vhodné si pravidelně položit otázku, zda pracovníkům vykonávajícím své zaměstnání z domova něco důležitého nechybí k tomu, aby mohli pracovat efektivně. Je nutné zajistit snadný přístup k důležitým dokumentům a nastavit procesy tak, aby všichni vše zvládali na podobné úrovni.
3) Ani ránu bez jasné struktury a přesného řádu. Pracovníci by měli vědět, jak jejich tým funguje i bez osobního kontaktu. „Dobrý šéf musí dát svému týmu vedenému na dálku jasnou představu o tom, jaký má pracovní týden strukturu a řád. Týká se to například pravidelných porad. Aby zaměstnanci měli přehled o všem, nač jsou zvyklí z kanceláře,“ uvádí Tomáš Surka ze společnosti Quanta.
4) Někdy je přece jen lepší svolat osobní setkání. Běžné neboli operativní schůzky lze vyřídit na dálku s pomocí videokonference. Tuto zkušenost si podle všeho firmy odnesou jako ponaučení z koronavirové epidemie. Některé typy schůzek si však žádají výhradně jen osobní kontakt. Jedná se například o první setkání s klientem nebo se zájemcem o práci v týmu. Týká se to i závažných strategických vyjednávání. Ty je prostě lepší dělat napřímo. „Přes videohovor nemůžete protistranu vnímat tak dobře jako na živo. Mohou vám uniknout některé důležité detaily,“ upozorňuje Tomáš Surka.
5) Nepodceňujete směrování kamery a své oblečení. Odkud se je nejvhodnější se svým týmem spojit? Videokonferenci s podřízenými je lepší vést z uklizeného pracovního koutu, stolu nebo z místa, které takové prostředí připomíná. Určitě není vhodné volat svým podřízeným z ložnice a v pyžamu. Neformální oděv však nevadí, nejlíp se je ale obléct tak, jak je šéf zvyklý z běžného kancelářského provozu. Samozřejmostí by měla být domluva s rodinou, že není vhodné volajícího při poradě s kolegy vyrušovat.
Foto: Pixabay
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama