e-news.cz - kurzy
Reklama

Uhlíkové zdroje energie se uměle prodražují, obnovitelné zdroje jsou dotovány

09.08.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Uhlíkové zdroje energie se uměle prodražují, obnovitelné zdroje jsou dotovány

Recenze zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice
Autor: vláda
Datum schválení vládou: 27. 7. 2020
Hodnocení EM: 90%
Je tomu zhruba šest let, kdy vláda odmítla dát jakoukoli státní záruku za výkupní ceny elektrické energie z Temelína. „My si nemůžeme dovolit garantovat ceny elektřiny,“ řekl po jednání vlády v dubnu 2014 tehdejší ministr financí Andrej Babiš. Proti jakékoli státní záruce se vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka. Vláda tak fakticky odpískala tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, který ČEZ zahájil v roce 2011. Dnes je situace úplně jiná. Stát uzavřel s ČEZem první dvě smlouvy a do sněmovny posílá návrh zákona. Vše směřuje ke státní podpoře při výstavbě a garanci provozu nového jaderného bloku v Dukovanech.
Kde se vzal takový obrat? Poučilo se jak vedení ČEZu, v jehož čele stále stojí Daniel Beneš, tak vedení státu, kam se se mezitím posunul Andrej Babiš. Kroky k dostavě Temelína zahájil ČEZ už v roce 2008 a nutno říci, že tak činil na vlastní pěst, fakticky navzdory kabinetu, v němž si zástupci Strany zelených vymínili, že vláda během volebního období nebude připravovat stavbu dalších jaderných bloků. K překvapení jihočeské matky Dany Kuchtové a dalších zelených členů vlády, ji ČEZ začal připravovat sám, aniž by se vlády na cokoli ptal. Když pak začal škemrat o podporu, od vlády ji nedostal.
Ponechme teď stranou silně zpolitizovaný tendr, v němž nakonec zůstali jen dva účastníci: americko-japonská (ve skutečnosti japonská) firma Westinghouse a česko-ruské (ve skutečnosti ruské) konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Nejpodstatnějším zásahem do plánů ČEZu byla finanční krize, která vedla ke snižování cen elektřiny. V roce 2013 poklesla na mezinárodní burze pod čtyřicet EUR/MWh a ČEZ začal požadovat garantované výkupní ceny. Pokud by cena elektřiny klesla pod určitou garantovanou hranici, stát nebo zákazník by rozdíl výrobci uhradil.
Ještě v roce 2016 se megawatthodina elektřiny na burze obchodovala kolem dvacet dva EUR, od konce roku 2018 se však situace začala obracet a před příchodem pandemie se cena blížila padesát euro na megawatthodinu. Na vině jsou především rostoucí ceny emisních povolenek. Zatímco uhlíkové zdroje energie se uměle prodražují, obnovitelné zdroje jsou dotovány. Na jejich zhruba deseti procentní podíl ročně vydáme čtyřicet miliard korun. Trh se tak deformuje ve prospěch „levných“ dotovaných zdrojů. Investičně nákladné jaderné elektrárny s nízkými provozními náklady naproti tomu investory nelákají a bez netržní pobídky státu ani lákat nebudou.
Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice se pokouší tento gordický uzel rozetnout v zásadě dvěma způsoby. Na výstavbu nízkouhlíkové výrobny, čímž se míní jaderný zdroj o minimálním elektrickém výkonu 100 MW připojený po roce 2030, stát poskytne bezúročnou půjčku, která se po spuštění elektrárny začne úročit dvě procenta. Návratnost investice zajistí smlouva o výkupu za předem stanovenou realizační cenu, uzavřená na dobu třicet let s možným prodloužením o deset let, a to i opakovaným, nejdéle však do ukončení provozu podporovaného zdroje.
Podrobnosti v zákoně nehledejte, ty budou až předmětem smluv s investorem. Specifikován je pouze způsob, jakým bude stanovena smluvní cena za vyrobenou elektřiny, kterou zákon nazývá realizační. Pokrývat má ekonomicky oprávněné náklady na zajištění výstavby jaderného zdroje, samotnou výrobu elektřiny, odpisy a přiměřený zisk. Ani z těchto formulací se tak úplně nedozvíme, zda stát (prostřednictvím státní firmy) bude elektřinu z atomového zdroje vykupovat dráž nebo levněji, než ji následně prodá.  Obecně však není příliš pravděpodobné, že by cena elektřiny mohla v příštích letech znovu zažít prudký pád.
Díky klimatickému šílenství je mnohem pravděpodobnější její setrvalý růst. Uhlíkově neutrální Evropa do roku 2050 znamená vypínání uhelných a v některých zemích i jaderných zdrojů, což nutně povede k nedostatku elektřiny a tím i jejímu zdražování. A vliv bude mít i vývoj u nás. Životnost Dukovan končí a nový reaktor nahradí o něco málo víc než polovinu jejich výkonu. Když si to spojíme s tlakem, opět umělým a netržním, na rozvoj elektromobility, bude na trhu chybět mnohem více elektřiny, než jsme schopni vyrobit z obnovitelných zdrojů. Hlavní chybou zákona tak je, že tu měl být mnohem dřív.
A k čemu vlastně zákon, proč to stát neudělá exekutivně?  Na to je snadná odpověď. Státní podporu je možné udělit jen na základě zákona. Máme ho na podporu obnovitelných zdrojů a podobný bude i na nové jaderné zdroje.  Má to ovšem háček, do hry ještě vstupuje notifikace od Evropské komise, která posoudí, zda je taková podpora slučitelná se společným trhem, což může být hlavním kamenem úrazu. Jádro má v Evropě mnoho nepřátel, kteří budou argumentovat, že není obnovitelnou energií, a dokonce ani bezemisní, jak o něm mluví naše vláda. Protijaderné země zkrátka udělají vše, aby notifikaci, zabránily.
– swp, red –
Foto: pixabay.com
 
 
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Recenze novely zákona o státní sociální podpoře

06.03.2024, Autor: red

Meziroční nárůst cen za elektřinu pro průměrnou domácnost odhadem 4500 Kč ročně predikoval v listopadu loňského roku Tomio Okamura. Vycházel z avizovaného růstu regulovaných cen energií a zapřísahal vládu, aby občanům a firmám s drahými cenami energií v příštím roce pomohla, jinak se z toho všichni zhroutí.

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely trestního zákoníku

05.02.2024, Autor: red

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek má u neziskovek spoustu škraloupů. Od posezení s nežádoucími osobami přes bombardování žalobců nevhodnými dotazy. Přitom se nedá říct, že by se jim nesnažil nadbíhat. Nové vymezení trestného činu znásilnění je úpravou, po níž různé spolky volají už dlouho a musel přijít ministr Blažek, založením spíše konzervativec, aby je někdo konečně vyslyšel.

Recenze novely zákona o státní památkové péči

22.01.2024, Autor: Z blogosféry

Stát to sice není, ale zároveň tak trochu je. Je to součást Číny a zároveň úplně ne. Postavení Tchaj-wanu by se dalo mírně řečeno označit za schizofrenní. Většina světa zastává politiku jedné Číny, což znamená, že Tchaj-wan jako stát neuznává, současně s ním však udržuje vztahy, jako by to stát byl, jen tomu tak neříkají.

Recenze novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

27.12.2023, Autor: red

O mizerném nakládání se zemědělským půdním fondem už se toho napsalo mnoho, takže jen stručná rekapitulace. Každý rok je v průměru vyjímáno a zabíráno 700 hektarů zemědělské půdy, z toho zhruba 40 % té nejkvalitnější v první a druhé kategorii. Pokud bychom to sečetli za deset či dvacet let, jsou to obrovská čísla.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o soudech a soudcích

11.12.2023, Autor: swp, red

Bylo vám třicet, jste svéprávný a bezúhonný? Pokud ano, jděte dělat přísedícího k soudu. Zvolen bude každý, pokud jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat. Ve skutečnosti postačí ta svéprávnost a možná formální bezúhonnost. O místa soudních přísedících dlouhodobě není zájem a na soudech jich je nedostatek.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama