Propady v tržbách, propouštění, nejistota. To je v současné době častý obrázek v řadě firem nejen v Česku v důsledku koronavirové krize. Kdo ale nadále prosperuje, jsou firmy chránící před kyberzločinci. Říká to investor Karel Obluk.

Poptávku po zabezpečení počítačových systémů podle něj zvyšuje jak rostoucí povědomí o počítačové kriminalitě, tak velké množství lidí na home office kvůli koronaviru. Situace podle něj nahrává i českým startupům, které se kyberbezpečností zabývají.

S postupující elektronizací pracovního i soukromého života se z kyberbezpečnosti stává stále větší téma. Při minulé krizi v letech 2008 a 2009 mnohé firmy omezily výdaje na IT zabezpečení a následně na to doplatily úniky cenných dat. Dnes se povědomí o tom, proč do bezpečnosti investovat, zvedá, ale problém kyberkriminality samozřejmě stále existuje. Podle něj v současnosti převládají dva hlavní důvody, proč se firmy za zabezpečení svých systémů nebojí více utrácet.

Kybernetické útoky mohou podnikatele hodně bolet. Množí se například útoky vyděračských softwarů, které umí naprosto paralyzovat služby dané firmy. To se nedávno stalo například americké firmě Garmin, která vyrábí populární GPS zařízení a jejíž data hackeři kompletně zablokovali. Pokud případně dojde k únikům dat takové firmy, její zákazníci si toho dobře všímají a jejich důvěra v onu firmu klesá. Podle serveru ThreatPost se počet útoků tzv. ransomwarem v USA zdvojnásobil oproti minulému roku. Díky tomu na hodnotě podle Obluka nabývají společnosti, které se ochranou před útoky zabývají. Například akcie kyberbezpečnostního giganta Palo Alto Networks se již na začátku července dostaly na hodnotu před krizí a rostou dál.

Druhý důvod potřeby zabezpečení je spojený s pandemií koronaviru. S hromadným přesunem práce do online prostředí vzrostlo riziko úniků dat a řada firem na to nebyla připravená. Kvůli rozšíření home office musely do bezpečnosti významně investovat, aby předešly potenciálním problémům. Průzkum společnosti Sophos například ukázal, že v případě útoku ransomwarem společnosti v USA za obnovu dat vydaly v průměru 730 tisíc dolarů (šestnáct milionu korun) v případě, že výkupné odmítly zaplatit.

Ze zvýšené poptávky po zabezpečení těží také firmy v tuzemsku. Antivirová firma Avast sídlící v Česku například vykázala v prvním čtvrtletí růst 6,5 procenta. Podle Karla Obluka je v tuzemsku také hned několik startupů, které mají v této oblasti dobře „našlápnuto.“

Segment je na tom dobře, v Česku je dostatek nápadů, technického talentu i kapitálu, který může pomoci nápady rozvinout. Jediné, co mi trochu schází, je větší agresivita v pronikání na globální trhy, protože české firmy mají často velmi dobrý produkt. Dobré nápady vidí Obluk například v oblasti fintechu, tedy zabezpečení finančních transakcí, nebo v detekci hrozeb počítačovým systémům v podobě virů a dalšího závadného softwaru.

Pokud by tak dnes investoři hledali stabilní oblast, která nebude podléhat výkyvům, je to podle Obluka právě kyberbezpečnost. Jsem přesvědčen, že v krátkodobém a střednědobém horizontu bude i nadále atraktivní. Za mimořádně zajímavé pro investory pak považuje například firmy, které se zabývají softwarem na ověřování identity a oprávnění při přístupu do systémů nebo nástroji na zvyšování produktivity v oblasti kybernetického zabezpečení.

KAREL OBLUK, expert a investor

Foto 1: pixabay.com

Foto 2: wikipedia.org

Zdroj: MaVe PR