e-news.cz - kurzy
Reklama

Ole Hansen: Ceny komodit stále stoupají

10.09.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Ole Hansen: Ceny komodit stále stoupají

Pro široce exponovaný Bloomberg Commodity Index se stal srpen nejlepším měsícem od dubna 2016. Čtyři po sobě jdoucí měsíce růstu cen způsobily, že se index dokázal z velké části zotavit z pandemického propadu, který jej zasáhl v únoru a březnu.
Klíčovými faktory, které za tímto zotavením stojí, jsou patrně bezprecedentní objem stimulů centrálních bank, americké i světové úrokové sazby, kterého dosáhly naprostého dna, nedávné oslabení dolaru, obavy z rozmarů počasí i poptávka po zajištění proti inflaci.
Tento měsíc posílily všechny významné sektory. Zejména zemní plyn, stříbro, kukuřice a benzín RBOB. Zlato, které v červenci uzavíralo poblíž rekordního maxima, je jednou z mála komodit, jež tento měsíc zaznamenaly menší ztrátu. V posledním srpnovém týdnu se rekordně zvedlo i obilí, které až donedávna spekulanti shortovali nejvíce. Nepříznivé počasí v USA i jinde ve světě totiž vedlo ke zhoršení očekávané úrody a na straně poptávky zaúřadovaly rozsáhlé čínské nákupy kukuřice a sójových bobů.
Také průmyslové kovy zakončily měsíc pořádným finišem, podpořila je totiž omezená nabídka na některých trzích, bezprecedentní stimuly a nulové americké úrokové sazby. O překvapení se postaraly i ekonomické údaje od významných spotřebitelů, jako jsou Čína a Spojené státy.

V očekávání čtvrtečního náporu hurikánu Laura na pobřeží Texasu a Louisiany stouply ceny ropy a zejména pohonných hmot. Následovala rychlá cenová korekce, když hurikán těsně minul klíčovou energetickou infrastrukturu regionu. Protože se z Atlantiku blíží další dvě bouře, je nepravděpodobné, že by teď došlo k tak potřebné korekci ropy.
Předseda amerického Fedu Jerome Powell zveřejnil závěry revize dlouhodobé politiky Federálních rezerv. Prohlásil, že nyní je Fed v režimu „flexibilního cílování průměrné inflace,“ což ovšem vzhledem k očekáváním nebylo nic nového. Fakt, že nebyla výslovně zmíněna žádná konkrétní úroveň a nezaznělo žádné vyjádření ohledně politiky řízení výnosové křivky, znamená, že byl jeho projev, stejně jako závěry Fedu, předvídatelný a nenabídl nic nového. Možná, že Powellovi nechtěl dál povzbuzovat finanční trhy, které se zdají být i bez toho dost neklidné – zejména technologicky zaměřený Nasdaq dosahuje pořád nových rekordních výšin.
Pokud jde o zlato a stříbro, neudělal tento projev podle našeho názoru nic, čím by změnil jejich pozitivní vyhlídky. Tolerance vyšší inflace, kdy se Fed snaží dosáhnout v průměru dvě procenta, by mohla přinést nízké úrokové sazby na dalších pět letech. Krátkodobě znamená absence jakékoliv zmínky o řízení výnosové křivky, že se v USA zvedly desetileté nominální výnosy, což by mohlo snížit přitažlivost drahých kovů. Klíčem však zůstává vývoj reálných a rovnovážných výnosů. Dokud se budou reálné výnosy držet kolem mínus jedno procento a očekávaná inflace – a s ní i rovnovážné výnosy – budou dále stoupat, mělo by zlato snést i případnou strmější výnosovou křivku.

Zdroj: Saxo Group
Největším krátkodobým rizikem pro zlato tak zůstává příchod funkční a široce distribuované vakcíny, spolu s ostrou korekcí akcií, což by znamenalo likvidaci zlata ze strany investorů, kteří se budou snažit rychle získat hotovost.
Poté, co našlo zlato počátkem týdne podporu na úrovni 1 900 USD za unci, se drží trh v režimu úzkého pásma, a tak musí zlato prorazit nad 2 015 dolarů za unci, aby přilákalo další technické nákupy, které mohou přinést jeho opětovné posilování.
Poté, co trh kvůli strachu z dalšího hurikánu krátce otestoval horní limity současného pásma, ropa se dále obchoduje v úzkém pásmu. Spolu s benzínem dosáhla svého pětiměsíčního maxima, když investoři dočasně přestali sledovat omezení poptávky způsobené pandemií a omezení produkce zeměmi OPEC+. Místo toho upřeli svou pozornost na americké pobřeží Mexického zálivu. Koncem týdne si trh mohl vydechnout, protože hurikán minul klíčová energetická aktiva a zejména největší koncentraci rafinérií na světě.
Následovat bude několik týdnů trvající problém s importem i exportem ropy, pohonných hmot a zemního plynu, ale i s těžbou a provozem rafinérií. Tyto problémy se projeví i ve zprávě „Weekly Petroleum Status Report“ publikované každou středu americkou agenturou Energy Information Administration. Ropa
WTI má problém najít kupce – zastavení těžby na vrtných plošinách v Mexickém zálivu totiž více než vykompenzoval propad poptávky rafinerií a zastavení exportu. To podle nás jen dokládá správnost názoru, že ropa může mít přinejmenším krátkodobě problém vyšplhat někam výše. V USA sice poptávka po pohonných hmotách dále stoupá, ale v Asii a Evropě znovu nabývá na síle pandemie. A i když není pravděpodobné, že by se znovu zastavily celé ekonomiky, na poptávce po palivech je to znát. K tomu se ještě země OPEC+ snaží nějakým způsobem zkrotit více než dva miliony barelů denně ze zemí, které dosud nedosáhly stanovených cílů produkce.
Pokles pod čtyřicet tři dolarů za barel může zvýšit riziko, že se cena při likvidaci dlouhých pozic propadne ještě níž, k  dolarům za barel a případně až na 38,5 dolaru za barel, což bylo minimum z 30. července. Jak už jsme zmínili, riziko poklesu cen může v této fázi snížit hrozba dalších dvou hurikánů, které se mohou přiřítit z Atlantiku. Ropa Brent se mezitím musí teprve vymanit ze svého čím dál užšího pásma, definovaného v současnosti zdola padesáti denním klouzavým průměrem 43,75 USD/barel a shora 200denní hodnotou 45,80 USD za barel.

Zdroj: Saxo Group
Do komodit lze investovat i prostřednictvím fondů ETF. Existuje několik možností, ale chcete dosáhnout široké expozice v komoditách z výše uvedených důvodů, je tady několik ETF, které vám umožní tohoto cíle dosáhnout. Nejprve si ovšem musíte trochu nastudovat, jak jsou vlastně tyto ETF v jednotlivých komoditách a sektorech exponované.
Níže jsou uvedeny tři významné ETF s širokou expozicí v komoditách, plus jejich expozice v jednotlivých sektorech. Letošní rok byl zatím příznivý pro kovy, zatímco energetika oslabila, což znamená relativně lepší výsledky dvou ETF, které mají nejmenší expozici v energetice a největší právě v kovech. Mějte ale na paměti, že při výběru nejvhodnějšího fondu ETF je třeba zohlednit případná lokální omezení.

OLE HANSEN začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.
Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.
Foto 1: pixabay.com
Foto + Zdroj: Saxo Group
 
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama